נא להקליד בשורת החיפוש את הפוסט שאתם מחפשים.

איך אפשר לקבוע אפליה בעבודה

ספרים

חוקי העבודה קובעים שאין להפלות עובדים בעת קבלתם לעבודה – בשכר, בתנאים שלהם ובסיום יחסי עובד מעביד.

כל אפליה על רקע דת, גזע ומין, פיטורין שלא כדין ועוד, היא הפרה בוטה של הזכויות.

המאמר יפרט איך אפשר לקבוע אפליה בעבודה.

 

איך קובעים אפליה על רקע מגדרי?

כשמדובר על אפליה מגדרית מייחסים את האפליה בעיקר לנשים בכל הנוגע למעמד אישי, נטיות מיניות, הורות, הריון, טיפולי פוריות, הטרדה מינית ועוד. נשים רבות מופלות על רקע זה בין אם בניסיונות להתקבל לעבודה ובין אם בשכר הפחות משכרם של גברים. על פי חוק שוויון ההזדמנויות חל איסור להפלות נשים וגברים בעת קבלתם לעבודה, בתנאי עבודתם, בקידום שלהם, בהכשרתם או בגין פיטורין על רקע מגדרי. למשל, למעסיק אסור לפטר אישה בהיריון או בחופשת לידה באם עבדה במקום העבודה לפחות חצי שנה. כאשר ניתן להוכיח שפיטורי עובדת הרה קשורים להריונה היא יכולה לתבוע את זכויותיה.

 

איך קובעים אפליה על רקע שכר?

על פי החוק לעובדים באותו מקום עבודה ובאותו התפקיד מגיע שכר שווה ותנאי עבודה שווים. למשל, אם עובדים הגיעו לדרגה בה הם מקבלים אחזקת רכב, היא תגיע גם לעובדים אחרים בעלי אותה דרגה ושכר. באותה מידה מגיעה תוספת של ביגוד והבראה לכל העובדים ואין להפלות ביניהם. כאשר ניתן להוכיח שעובד לא קיבל את אותם תנאים להם הוא זכאי, העובד רשאי לתבוע את זכויותיו. כשמדובר על שכר החוק חל גם על הלנת שכר, זכויות הפרשה לפנסיה, קופת גמל וקרן השתלמות, הפקת תלושי שכר לעובדים והרעת תנאים.

 

איך קובעים אפליה על רקע מוגבלות?

על פי חוק התעסוקה יש איסור על אפליית אדם מוגבל הכשיר לעבודה הן בקבלתו לעבודה והן בתנאי עבודתו ובקידומו. יתרה מכך, על המעסיק לדאוג לדרכי נגישות בין אם זה בניידות ובין אם בשעות העבודה והכשרת העובד. כלומר, המבנה והמכשירים צריכים להיות נגישים לעובד על מנת שיוכל להתנהל באופן חופשי. כמו כן, אין לפגוע בשכרו או בקידומו של העובד המוגבל, להרע את תנאי עבודתו וכד'. החוק לשוויון הזדמנויות מורה על גוף ציבורי שבו עובדים פחות ממאה עובדים ש-3% מהם מוגבלים. בארגון מעל מאה עובדים חייב הגוף הציבורי להעסיק 5% עובדים עם מוגבלות מכלל עובדיו. כמו כן, בכל מוסד ציבורי מעל 25 עובדים, חייב להיות ממונה תעסוקה לאנשים מוגבלים. בכל מקרה של אפליה בעבודה ניתן לפנות לייצוג של עורך דין לענייני עבודה שיטפל בכל מקרה לגופו.

 

איך קובעים אפליה על רקע מילואים?

כאשר עובד יוצא למילואים חל איסור פיטורין ממקום העבודה בתקופה זו וגם לאחר חודש מתום השירות מכל סיבה שהיא. עם זאת, המעסיק יכול לפנות לוועדת התעסוקה במשרד הביטחון ולקבל היתר לפיטורין במידה והסיבה נוגעת לשירות במילואים. במקרה של פיטורין שלא כדין, ניתן לקבל ייעוץ ממשרד הביטחון ולהסתייע בעורך דין לדיני עבודה.

 

חוק ומשפט

אז מה היה לנו עד עכשיו?
עוד בנושא עורך דין דיני עבודה