נא להקליד בשורת החיפוש את הפוסט שאתם מחפשים.

האם ניתן להוציא פטור משירות צבאי בעידן היומי?

חייל לאחר יום לחימה

בארץ קיים חוק שירות ביטחון הקובע שעל כלל הנוער מעל גיל 18 להתגייס לצבא ההגנה לישראל. המערכת הצבאית אינה מקום פשוט ועל אף שמדובר בשירות חשוב וקריטי למדינה, רבים חושבים כי הם אינם מתאימים וחוששים להתגייס לשירות הצבאי ממגוון סיבות. כיום, ניתן להוציא פטור משירות צבאי בהתאם לקריטריונים הקבועים בחוק ולמעשה, כמחצית מהמועמדים לשירות ביטחון מקבלים פטור מדי שנה. לפניכם כל מה שצריך לדעת על קבלת פטור משירות צבאי בעידן הנוכחי.

 

פטור עקב מגלות רפואיות

זהו פטור נפוץ שמוכר גם בשם "פרופיל 21". כל מועמד לשירות ביטחוני עובר בדיקות רפואיות ולעיתים גם נפשיות לפני גיוסו המיועד. במידה ותוצאות הבדיקות הרפואיות מסתכמות בציון פרופיל של 21, מדובר בפטור אוטומטי מהצבא תחת הטענה שעקב הממצאים הרפואיים או הנפשיים המועמד אינו כשיר לשירות בטחוני. חשוב לציין כמובן שלא כל בעיה רפואית מזכה בפטור, כדי לקבל ציון כזה המקרה צריך להיות חריג וחמור.

במידה והמועמד מעוניין להוציא פטור משירות צבאי עקב מגבלות רפואיות ונפשיות, מומלץ להביא סיכומים מפסיכולוגיים או רופאים שממליצים כך. בבקשת הפטורים מומלץ להיוועץ בעורך דין צבאי כדוגמת hativa14.org.il.

 

פטור עקב מצב משפחתי

פטור זה ניתן במקרים חריגים בהם המצב המשפחתי לא מאפשר למועמד גיוס לצבא. הפטור ניתן במספר מקרים וכולל מספר קריטריונים, שמשתנים בין בנים לבנות:

 

1. הריון

פטור זה ייחודי לנשים בלבד והוא ניתן גם למועמדות לשירות הצבאי וגם לחיילות. חיילת או מועמדת שמוכיחה שהיא בהריון מקבלת פטור באופן מהיר ומידי. כדי לקבל את הפטור במידה של הריון יש לפנות לאגף הצבאי מהו"ת למען טיפול בבקשת פטור ותמיכה בתהליך.

 

2. נישואין

פטור זה ייחודי לנשים בלבד וניתן לקבל אותו לפני השירות או בזמן השירות. מועמדת או חיילת שנישאה ומבקשת להשתחרר מהצבא תקבל פטור משירות צבאי, לרוב באופן מהיר ואף מידי. גברים שנישאו לא זוכים לפטור צבאי עקב נישואיהם, אך זוכים למספר הקלות בתנאי השירות.

 

3. מקרים חריגים

פטור משירות צבאי ניתן במספר מקרים חריגים לשיקול הצבא, בהם ברור כי המועמד חיוני להמשך תפקוד המשפחה והבית שלו. למשל במקרים כלכליים חריגים, או במקרים בהם אחד מבני המשפחה חולים במחלה קשה. מדובר במקרים חריגים ולרוב הסיכויים לזכות בפטור כזה מהשירות הצבאי נמוכים ביותר.

 

פטור עקב רקע דתי

מדובר בפטור משירות צבאי שניתן לנשים יהודיות המצהירות על אורח חיים דתי שלא מאפשר גיוס לשירות הביטחון. פטור זה מאד נפוץ ולפי הנתונים הוא ניתן בערך למחצית מן הנשים המועמדות לגיוס. כיום, עקב הבקשות הרבות של נערות לפטור על רקע דתי, מפעיל הצבא בדיקות דקדקניות על כל בקשה ובקשה.

 

פטור מטעמי מצפון

פטור שניתן למועמדים מעטים וספורים בלבד שהוכיחו שטעמי המצפון שלהם אינם מאפשרים להם שירות צבאי על פי החוק. כדי לקבל פטור כזה יש להגיש בקשה ללשכת הגיוס עד שלושה חודשים לפני מועד הגיוס. הבקשות נבדקות בחומרה ויש להגיע לראיונות בפני מספר גורמים במערכת.

חותמת סודי ביותר

אז מה היה לנו עד עכשיו?
עוד בנושא כללי