נא להקליד בשורת החיפוש את הפוסט שאתם מחפשים.

האם צריך עורך דין מקרקעין לקניית דירה?

פטיש וספרים

ישראל של 2022 מצויה בשיאה של הבהלה לנדל"ן. עליות מחירי הדיור נמשכות מעל לעשור, מה שמוביל את הציבור הישראלי להאמין שהן ימשכו גם בעשור הבא. לכך מתווספות שלל התוכניות הממשלתיות, המאששות את התחושות בדבר מצוקת נדל"ן אמיתית והצורך החיוני של כל זוג צעיר לרכוש דירה, במרכז או בפריפריה.

 

הוצאות נלוות

כתוצאה מכל התחושות המתוארות לעיל, זוגות צעירים רוכשים דירות גם במחירים הגבוהים במידה ניכרת מאלו שהם חשבו להשקיע בדירה. אין להם ברירה – המחירים רק עולים ועולים. הזוגות כבר לא אופטימיים באשר לתוכניות הדיור הממשלתיות. זאת, מאחר שרובן של הדירות אינן מצויות באזורי ביקוש, המחירים אינם סופיים ומוצמדים למדד וטרם ניתן היתר למרבית הפרויקטים, מה שאומר שעד שהם יהיו מוכנים יעברו מספר שנים טובות.

כדי לאזן את העלויות האסטרונומיות של הדירות, הזוגות מנסים לחסוך בהוצאות נלוות לרכישת הדירה. זוגות מחפשים דירות ביד 2 ושאר אתרים וחוסכים את דמי התיווך, מתייעצים עם מכרים ומוותרים על ייעוץ משכנתאות, ולמרבה הפליאה אף על שירותים משפטיים ברכישת הדירה.

חשוב לדעת, שוויתורים אלו אינם משתלמים כלל וכלל. באשר לדמי התיווך – פעמים רבות המתווך יכול למצוא עבורכם עסקאות במחירים אטרקטיביים שיחסכו לכם סכומים משמעותיים הרבה יותר מאשר אלו שתוציאו על דמי התיווך. באשר לייעוץ המשכנתאות – ייעוץ משכנתא, עלותו כ-5,000 שקלים והודות לייעוץ תוכלו לחסוך עשרות אלפי שקלים. ובאשר לשירותים המשפטיים – הנזקים הצפויים לכם משמעותיים הרבה יותר ותיפגעו מהם בוודאות גבוהה יותר. מכיוון שכך, יש לשכור את שירותיו של עו"ד נדל"ן משפחה שימנע מכם לעשות טעויות קריטיות.

 

תפקיד עורך הדין בעסקה

לעורך הדין מספר תפקידים בקניית הדירה. ראשית, עליו להעריך את סך המס שרשות המיסים תגבה מכם עבור העסקה. אם מדובר בדירה ראשונה, המיסים צפויים להיות שוליים ככל שלא מדובר בדירת פאר. אם הנכס הנרכש הוא נכס להשקעה וברשותכם דירה נוספת, מיסי השבח ושאר החיובים יכולים להגיע לעשרות ואף למאות אלפי שקלים ויש להכירם לפני החתימה על החוזה.

שנית, עליו לשכלל עבורכם את החוזה הטוב ביותר. חוזה, עיקר עניינו בהסכמות ובהקצאת סיכונים. החוזה לא קובע רק את מחיר הדירה, אלא גם פרטים רבים שלעין לא מקצועית ייראו כשוליים דוגמת אילו מיטלטלין נשארים בדירה ואילו לא, מי אחראי על נזקים עתידיים, מה יהיה הפיצוי המוסכם במידה ומי מהצדדים יפר חוזה ועוד. כל אלו הופכים את העבודה המשפטית לקריטית במיוחד ברכישת הדירה.

לבסוף, ולרוב לפני החתימה על החוזה בפועל, על עורך הדין לוודא כי לדירה כל אישורי הבנייה הנדרשים, לראות כי המשכנתא על הדירה סולקה ולרשום הערת אזהרה ובהמשך בעלות לטובת הרוכשים. ללא שלב זה, הרוכשים עלולים למצוא עצמם עם זכות חוזית אך ללא זכות קניינית.

לאור כל האמור, עורך דין למקרקעין ברכישת דירה אינו רק עצה טובה, אלא הכרח של ממש. כמעט ולא ניתן לשכלל עסקת נדל"ן ללא הסתייעות בשירותיו המשפטיים של עורך או עורכת הדין.

 

לסיכום

עורך דין מקרקעין הוא קריטי לצורך חתימה על עסקה לקניית דירה. אל תנסו לחסוך בסכומים השוליים, חסכונות שיעלו לכם בהמשך בכסף רב ובעוגמת נפש. בהצלחה!

משקל ועורך דין

 

אז מה היה לנו עד עכשיו?
עוד בנושא עורך דין מקרקעין
עורך דין נדל"ן
נדל"ן: טיפים להשקעה נבונה

השקעה בנדל"ן הפכה לאחד מאפיקי ההשקעה המניבים והפופולאריים ביותר בישראל. מחירי הדירות נמצאים בעליה מתמדת בשנים האחרונות, מה שהופך