נא להקליד בשורת החיפוש את הפוסט שאתם מחפשים.

מדוע חשוב להצטייד בחוות דעת לוועדה הרפואית בביטוח לאומי?

אתר פורום רופאים

הגשת בקשה לקבלת קצבה מביטוח הלאומי מחייבת וועדה רפואית. מבוטח שמגיע ללא חוות דעת יהיה נתון לחסדיה בלי יכולת לאתגר את החלטתו

 

מהי ועדה רפואית של ביטוח לאומי?

מבוטח של ביטוח לאומי המבקש לקבל קצבה בעקבות נכות חייב לעבור דרך הוועדה הרפואית. ביטוח לאומי מעניק קצבאות למקרים של נכות כללית, גמלת ילד נכה, נכות מעבודה, קצבת שירותים מיוחדים, תגמול לנפגע פעולות איבה וועדה לפטור ממס הכנסה. המוסד לביטוח לאומי ישלח זימון לוועדה רפואית לאחר הגשת בקשה מצד המבוטח.

הוועדה כוללת רופא מומחה או שניים ומזכיר ועדה. מבקש הקצבה יכול להגיע עם מלווה שיכול להיות מתרגם, עורך דין או מקורבים. ההמלצה היא כי יגיע מוכן לוועדה. ביכולתו להתעדכן באתרים כמו אתר פורום רופאים המספק, בין השאר, חוות דעת לביטוח לאומי

 

כיצד מתנהל ההליך?

רופא הוועדה אמור לעיין בתיק הרפואי של מבקש הגמלה לפני כניסתו לחדר. הבדיקה שתתבצע היא לצורך קביעת רמת נכות ולכן אינה דומה לבדיקה אצל רופא לצורך טיפול רפואי. ניתן להגיש לוועדה, במעמד זה, מסמכים רפואיים נוספים.

המבוטח יתבקש לפרט לפני הוועדה את הבעיות והמגבלות הרפואיות מהם הוא סובל ולפרט כיצד הם משפיעים על התנהלותו היום-יומית. ההמלצה היא לעלות את פירוט הקשיים והמחלות על דף והם יצורפו למסמך הרפואי. הרופא יחליט בהתאם לסוג הבעיה הרפואית אם יש צורך לבדוק את המבוטח.

יתכן כי יוחלט במעמד זה לשלוח את המבוטח לבדיקות נוספות או להצטייד במסמכים נוספים. עם עזיבת החדר מצד המבוטח, הרופא יקריא למזכיר את ממצאיו ויקבע את החלטתו בהתאם למסמכים הרפואיים ולקשיים שתוארו על ידי המבוטח. אחוזי הנכות יקבעו על פי ספר הליקויים. הוועדה תשלח את החלטתה למבוטח.

 

חשיבותה של חוות דעת

מבוטח הניגש לוועדה ללא חוות דעת וללא ליווי מקצועי של עורך דין נתון לחסדיה. ישנם מצבים בהם הפציעה או המגבלה ומשמעותן ברורות וחד משמעיות אבל ברוב המקרים יש מקום לפרשנות. כאן חשיבותה של חוות דעת מפורטת ורהוטה הכתובה באופן מקצועי על ידי מומחה בתחום.

רופא הוועדה עשוי לגלות ולזהות בזכותה מרכיבים בפציעה או במגבלה שהוא פספס ושהמבוטח לא היה מצליח להציג בעצמו. בעוד הנטייה הטבעית של רופאי הוועדה היא לצמצם ככל האפשר את אחוזי הנכות בהתאם לספר הליקויים.

חוות הדעת (המכונה גם חוות דעת שניה) מעניקה מסמך מקצועי המדגיש ומרחיב את השפעות הנכות. במצבים אלה חוות הדעת עשויה להוות משקל נגד לעמדתו השמרנית והמצמצמת של רופא הוועדה. היא אף עשויה להוות גורם מכריע בהגדלת אחוזי הנכות.

 

המרכיב האנושי – פסיכולוגי

למרות שההליך הסטרילי והפורמלי של הוועדה הרפואית וספר הליקויים אמורים, בתיאוריה, לנטרל שיקולים זרים או השפעות לא ענייניות. בסופו של דבר מדובר בבני אדם. אדם הנכנס לוועדה רפואית ללא חוות דעת וללא עורך דין נמצא בעמדה חלשה בהרבה ממבוטח שמציג חוות דעת של מומחה.

למרות שחברי הוועדה מורגלים לחוות דעת ויודעים שהן נכתבו תמורת תשלום ולמרות שהם אמורים להיות מורגלים לליווי של עורכי דין, לנוכחותם יש השפעה והיא עשויה להכריע את המצב לטובתו של המבוטח.

אז מה היה לנו עד עכשיו?
עוד בנושא רפואי
רופא מומחה
חשיבות האבחון

כמו שידוע לכולם, כל הליך רפואי, מתחיל באבחון. האבחון הוא תהליך שבו הרופא מנסה להבין מה הבעיה הרפואית של

חיזק חיי המין
קמגרה ללא מרשם – האם זה חוקי

בשנים האחרונות הפכו להיות תחליפי הויאגרה לפופולאריים מאוד בעולם כולו. גברים רבים בעולם מודים לראשונה כי הם סובלים מבעיות

רפואה מקצועי
חוות דעת נוירולוגית

פגיעות נוירולוגיות הן פגיעות מורכבות אשר מצריכות התקשרות עם רופא אשר מומחה לתחום, וזאת על מנת לקבוע את היקף

מתי נפנה אל עו"ד נזקי גוף

פגיעות גוף לא אחת מובילות לשינויים משמעותיים בחיים ואפילו לנכות שנשאר לעד. לכן ברור מדוע במקרים שיש אשם במצב