נא להקליד בשורת החיפוש את הפוסט שאתם מחפשים.

סוגי ייפוי כוח

משקל

מהו ייפוי כוח?

ראשית חשוב להכיר שני מושגים –

  1. הממנה – הוא הפרט שאיבד חלק מכישוריו, הוא ממנה אדם אחר שידאג לו בעת הצורך.
  2. מיופה הכוח – הוא האדם אותו הממנה מינה כמי שידאג לו בעת הצורך.

ייפוי כוח הוא מסמך המפרט את כל רצונותיו של הממנה. מסמך זה נכתב כאשר הממנה מרגיש שהוא עלול לאבד את כישוריו, למשל אדם זקן שהזיכרון מתחיל לבגוד בו והוא רוצה שמשהו אחר ידאג לענייניו אם תהיה לו בעיה משמעותית של זיכרון.

 

ייפוי כוח רגיל 

ייפוי כוח שמתייחס לפעולות שגרתיות כמו – טסט לרכב, פתיחת חשבון בנק ועוד. סוג זה של ייפוי כוח לא דורש חתימה של עורך דין או נוטריון והוא תקף לעשר שנים.

 

ייפוי כוח למייצגים כלפי מוסדות רשמיים 

ייפוי כוח מול לרוח של הממנה, למשל עורך דין או רואה חשבון, שלפיו הלקוח חייב לייצג את הממנה מול מוסדות מסוימים ולדאוג לבצע בעבורו את הפעולות הנדרשות.

 

ייפוי כוח בלתי חוזר 

ייפוי כוח ללא מועד פקיעה ובלי אפשרות ביטול. מטרתו היא השלמת ביצועה של עסקת מקרקעין ורישום נכס מקרקעין. סוג זה נוצר לצורך הבטחת הזכויות של הקונה.

 

ייפוי כוח מתמשך 

בשל התיקון לחוק הכשרות משפטיות, כל דם יכול למנות בעבורו נציג שידאג לצרכיו בתחומים שונים במקרה שהוא לא יוכל לעשות זאת. עוד על יפוי כוח מתמשך תוכלו למצוא כאן.

 

ייפוי כוח רפואי 

מתן הרשאה לאדם לגורם אחר לבצע החלטות בריאותיות בקשר לממנה, בזמן שהוא חולה או בסכנת חיים.

 

ייפוי כוח נוטריוני 

ייפוי כוח זה דורש חתימה ע"י נוטריון כי הוא מקנה למייפה הכוח תחום פעילות גדול מאוד. מייפה כוח יעבור זיהוי אצל הנוטריון ובדיקת כשירות משפטית.

 

חובתו של מייפה הכוח 

בכל סוגי ייפוי הכוח על הנציג למלא את הפעולות הנדרשות לפי בקשת הממנה ולהתחשב רק בטובתו. מייפה הכוח מחויב לממנה ועליו לפעול בתום לב ובשליחות כלפיו, אחרת זו תהיה הפרת נאמנות בינו לבין הממנה.

 

המלצה חשובה 

כיוון שמייפה הכוח עלול להשתמש בכוחו לא לטובת הממנה כדאי להגביל את ייפוי הכוח בזמן ובגודל האחראיות. אם הממנה סומך על הנציג שבחר כי הוא קרוב משפחה, חבר טוב או אדם יציב כלכלית, ייתכן שכדאי לו לתת לו יכולת גדולה להשפיע עליו בתור מייפה כוח.

 

לסיכום 

ייפוי כוח הוא תהליך נוח וקל ובכוחו לתת לממנה את מבוקשו. קיימים סוגים רבים של ייפוי כוח – רפואי, לכל החיים, לתקופה מוגדרת ועוד. כדאי להבין איזה סוג של ייפוי כוח מתאים למצב שלכם ולבחור בהתאם. חשוב לבחור אדם אמין שהקשר ביניכם חזק ויציב, ותמיד כדאי לשקול לתת לו ייפוי כוח לתקופה מוגדרת ולא לכל החיים. רוצים לדעת עוד ? היכנסו לאתר של דגנית אלישיב, עורכת דין ומגשרת.

סמל משפטי

אז מה היה לנו עד עכשיו?
עוד בנושא עריכת דין
ספרים ופטיש
מהן הזכויות של עובדת בהריון

נשים רבות מבולבלות לגביי זכויות התעסוקה שלהן בזמן ההריון, סוגייה זו מעסיקה רבות זוגות צעירים המתכננים הריון וגם כמובן