נא להקליד בשורת החיפוש את הפוסט שאתם מחפשים.

מה המשמעות של עיכוב הליכים וטיפול בנושא

אולם בית המשפט

צבירת חובות ואי היכולת לשלם אותן, גוררת בעקבותיה פעמים רבות פתיחת תיקים ברשות האכיפה והגבייה או אצל בית המשפט, כאשר המשמעות העיקרית של פתיחת תיקים אלה היא הסנקציות הכלכליות המוטלות על החייב. אחת הדרכים להתמודד עם סנקציות אלו היא באמצעות עיכוב הליכים, בו נעסוק במאמר זה

 

חובות ובעיות כלכליות

התחייבויות והלוואות הפכו לשגרת חיים כלכלית של רבים מאיתנו, כאשר אנשים רבים לוקחים הלוואות לרכישת בית, רכב, לצורך הזדמנויות עסקיות ועוד שלל סיבות. אך החיים אינם תמיד צפויים וסיבות מגוונות כמו פיטורין, ירידה בשכר, פציעה משביתה, עסקאות לא מוצלחות ועוד, יכולות לגרום לנו להגיע למצב בו אנחנו לא מסוגלים להחזיר את ההלוואות שלקחנו. כשהחובות מתחילים להצטבר לכדי סכום רציני, אנחנו מרגישים אובדי עצות ואין לנו מושג מהיכן מתחילים ואיך יוצאים מהבור הכלכלי אליו נקלענו, כאשר מלבד הלחץ והמועקה הנפשית, פעמים רבות גם נפתחים נגדנו תיקים בהוצאה לפועל או בבית המשפט.

 

פתיחת תיק בהוצאה לפועל

פתיחת תיק בהוצאה לפועל, משמעותה סנקציות כלכליות שונות, המוסיפות לקושי הכלכלי הקיים ממילא של החזר החובות ואף פוגעות בשגרת החיים הנורמטיבית של שאר בני המשפחה של החייב. סנקציות כלכליות אלו יכולות להיות הגבלות כלכליות שונות – על חשבון הבנק של האדם החייב, על כרטיס האשראי ואף על יציאה מהארץ, כמו גם עיקולים של רכוש ונכסים, במטרה ליצור לחץ על החייב, בכדי שיפרע את החובות וישתף פעולה עם מערכת האכיפה והגבייה.

 

מה המשמעות של עיכוב הליכים?

פתיחת תיקים בהוצאה לפועל, על כל הסנקציות וההגבלות המשתמעות מכך, היא שלב חדש בכל הקשור לחובות המצטברים ועל אף שנראה כי מדובר בדרך ללא מוצא, ניתן להיעזר בעורך דין המתמחה בחדלות פירעון ולהגיש בקשת עיכוב הליכים. המשמעות של עיכוב הליכים היא עצירת ההליכים המשפטיים שננקטו כנגד החייב, דוגמת תביעות בבית המשפט או הליכי הוצאה לפועל, כאשר ניתן להגיש בקשה לעצירה מלאה של כלל ההליכים, או כנגד הליך ספציפי – שלילית רישיון, עיכוב יציאה מהארץ וכדומה. חשוב לזכור כי עיכוב הליכים אין משמעותו ביטולם של ההליכים, אלא עצירתם עד לקבלת החלטות.

 

הטיפול בתהליך עיכוב הליכים

את הבקשה לעיכוב הליכים ניתן להגיש בלשכת ההוצאה לפועל, או אצל בית המשפט, לאחר תשלום של אגרה סמלית. אל בקשת עיכוב ההליכים יש לצרף בנפרד מכתב מנומק היטב בדבר הסיבות בגינן מבוקש לפתוח בתהליך עיכוב הליכים, תוך ציון עובדות וצירוף כלל המסמכים הרלוונטיים. ככלל, בית המשפט אינו ממהר לאשר בקשות עיכוב הליכים, כאשר לרוב, הקריטריונים העיקריים הנבחנים הם סיכויי הצלחת הערעור ו/או בחינת הנזק שייגרם לחייב כתוצאה מדחיית הבקשה אל מול הנזק שייגרם לנושים כתוצאה מהעיכוב.

 

טיפול בעיכוב הליכים עם עורך דין מקצועי

ראינו אם כן, כי עיכוב הליכים הוא תהליך המטופל אצל הוצאה לפועל או בבית המשפט, כשהוא מאפשר לחייב לעצור את ההליכים שננקטו נגדו, עד לקבלת החלטה בעניינו וכדי שבקשת העיכוב תתקבל, חשוב להיעזר בעורך דין מקצועי בתחום חדלות פירעון.

פטיש בית המשפט ביד

אז מה היה לנו עד עכשיו?
עוד בנושא עורך דין חדלות פירעון