נא להקליד בשורת החיפוש את הפוסט שאתם מחפשים.

תפקידי הנוטריון – אילו דברים עושה נוטריון

לחיצת יד

הנוטריון הוא עורך דין שקיבל הכשר ממשרד המשפטים לעסוק במקצועו. הנוטריון הוא למעשה בעל סמכות חוקית לחתום על מסמכים רשמיים, כאשר חתימתו מעניקה למסמך החתום אמינות אשר קשה עד בלתי אפשרי להפריך בבית המשפט. כדי להפוך לנוטריון, על עורך הדין להיות בעל ותק של עשר שנים לפחות במקצועו, לא לעבור עבירה שיש עמה קלון ולא להיות מושעה לעולם מלשכת עורכי הדין.

 

הכנת הסכמי זוגיות וירושה

מסמך אשר נחתם על ידי נוטריון ביבנה או בכל מקום בישראל, מקבל למעשה את תוקפו המשפטי ממעמדו הרם של הנוטריון. הנוטריון למעשה אחראי לבדוק שכל מסמך שנחתם על ידו, בעזרת החותמת הרשמית, נחתם באופן כשר, כאשר כלל הצדדים המעורבים מודעים היטב לנאמר בו, וחותמים עליו בלב שלם ולחפץ. אחד מהדברים העיקריים בהם עוסק נוטריון, הוא הכנת הסכמי זוגיות וירושה. הסכמי זוגיות נועדו לבסס את החיים המשותפים של זוג שמתחתן או חותם על הסכם ידוע בציבור. ההסכם לא רק מכין את הקרקע לזוגיות מאושרת על ידי הבהרת סוגיות חשובות בחיים המשותפים, הוא גם מכין את הקרקע למקרה של פרידה. עשרות אחוזים מהמתחתנים הטריים בישראל יסיימו את חייהם המשותפים, והסכם זוגיות נועד להבהיר את אופן הפרידה וחלוקת הרכוש במקרה זה, כדי למזער את העימותים בתהליך. הסכמי ירושה אשר נחתמים על ידי נוטריון הם גם בעלי תוקף חוקי אדיר, ויהיה קשה עד בלתי אפשרי לאחד מהיורשים לטעון לאי סדרים, מאחר והנוטריון מתחייב לכשרות המסמך.

 

חתימה על הסדרי חוב

לעיתים, כאשר נכנסים להסדר פריסת חובות, יהיה צורך בחתימה על מסמך ההסכם בנוכחות נוטריון. בין אם מדובר על חוב לצורך מימון עסק, או בפריסה מחדש של תשלום המשכנתא, החתימה אצל הנוטריון תידרש לעיתים על ידי הבנק. החתימה בנוכחות נוטריון על המסמכים הרלוונטיים, מבטיחה לבנק שהחייב לא יוכל לטעון שלא היה מודע לכל סעיף וסעיף בהסכם, ושההסכם יוכר כלגיטימי בבית הדין במקרה שיהיה ניסיון להפר אותו. החתימה על הסדר החוב נעשית לאחר שהנוטריון פועל לוודא את המניעים של החייב, ומסביר לו היטב את כלל הסעיפים הרלוונטיים בחוזה עליו הוא חותם.

 

אימות חתימות כללי על פי דרישה

הנוטריון למעשה מעניק תוקף חוקי שלא ניתן לערער עליו כמעט לכל מסמך אשר הוא מעורב בכתיבתו או בחתימה עליו. למעשה, הנוטריון יכול להיות מעורב בכל הסדר חוזי או מסמך מחייב, על פי דרישה של אחד מהצדדים. לרוב, הצד אשר לוקח סיכון בעת החתימה על החוזה, הוא יהיה זה שידרוש נוכחות של נוטריון במעמד החתימה. הנוטריון עוסק רבות באימות חתימות כללי. אימות החתימה נעשה על ידי בירור זהות מעמיק של החותם על ידי הנוטריון, והבהרה לחותם של כלל הפרטים הנוגעים להליך החתימה ולהתחייבות שהוא לוקח על עצמו, בכל נושא.

בית משפט

אז מה היה לנו עד עכשיו?
עוד בנושא עריכת דין
ספרים ופטיש
מהן הזכויות של עובדת בהריון

נשים רבות מבולבלות לגביי זכויות התעסוקה שלהן בזמן ההריון, סוגייה זו מעסיקה רבות זוגות צעירים המתכננים הריון וגם כמובן