נא להקליד בשורת החיפוש את הפוסט שאתם מחפשים.

3 סיבות לסכסוך ירושה מתמשך

ציוד משפטי

זה קורה גם במשפחות הכי טובות.

על רקע הצער והאובדן של בן משפחה, יש צורך לטפל בעיזבונו של הנפטר.

הדבר יכול להביא לסכסוך בין בני המשפחה, שיכול להיגרר שנים בבתי המשפט.

ישנם חוקים ברורים הקובעים את זכויותיו של כל קרוב משפחה לרשת את הנפטר, אך למרות זאת ניתן להיתקל בקשיים בדרך.

מהן הסיבות האפשריות לחוסר הסכמה בין המשפחה?

 

קיומה של צוואה

במקרים בהם אכן קיימת צוואה ערוכה וחתומה כראוי, יקבל בית המשפט את הוראותיו של הנפטר כפי שהם, כיוון שזכותו לחלק את רכושו לפי ראות עיניו. על מנת שהצוואה תקבל תוקף, על אחד היורשים הכתובים בה להגיש בקשה לצו קיום צוואה לרשם לענייני ירושה. דבר הבקשה מפורסם בעיתונות וברשומות, ונותן חלון הזדמנויות קצר לכל בעל עניין להתנגד לצוואה. ישנם מקרים בהם אחד מבני המשפחה או כמה מהם ינסו לבטל את הצוואה, וינסו לטעון כי היא נכתבה תחת השפעה בלתי הוגנת, או שאינה משקפת את רצונו האמיתי של הנפטר.

 

אי קיומה של צוואה

לא כל אדם משאיר אחריו צוואה המבהירה למי הוא מעוניין להוריש את רכושו. במקרים כאלה מחולק עיזבונו של הנפטר בחלוקה על פי דין, הקובעת את סדר זכאותם של בני המשפחה לרשת את הנפטר ולאיזה חלק מהרכוש הם זכאים. בן זוגו של הנפטר יורש את המיטלטלין ומחצית מהרכוש של הנפטר, וילדיו מתחלקים שווה בשווה במחצית הנותרת. במקרים בהם לא הותיר אחריו הנפטר בן זוג או ילדים מפורט בחוק מה יעשה בעיזבונו של הנפטר. לעיתים מרגישים חלק מבני המשפחה כי זכותם לקבל נתח גדול יותר מהירושה, או שיכול להיווצר סכסוך בין ילדי הנפטר לבין בת הזוג של נפטר במקרים בהם לא מדובר באימם.

 

צוואה שנויה במחלוקת

המצווה רשאי להורות בצוואתו להוריש את רכושו לכל מי שיחפוץ בו, ואינו חייב להוריש את נכסיו לבני משפחתו. קיימים מקרים בהם לאחר פתיחת הצוואה מגלים בני המשפחה כי הנפטר הוריש את כל הונו לגורם זר – למטפל שטיפל בו בערוב ימיו, או שחילק את נכסיו לעמותות שונות. בני המשפחה עלולים במקרה שכזה לערער על תוקפה של הצוואה ולנסות להביא לחלוקה של הרכוש ביניהם. במקרים אחרים בהם הנפטר הוריש את רכושו באופן שאינו שוויוני בין בני המשפחה עלול הדבר להציף רגשות שונים לא נעימים שיובילו לסכסוך מתמשך.

 

מה כדאי לעשות במקרים של סכסוך ירושה

במקרים בהם תוכן הצוואה אינו מקובל על כל בני המשפחה, קחו בחשבון כי דברים עלולים להידרדר. מומלץ להיעזר בעורך דין מקצועי הבא מתחום של סכסוכי ירושה, בעיקר אם אתם או אחד מקרובכם מגיש התנגדות לצוואה הקיימת. גם במקרים בהם לא קיימת צוואה, וגם במקרים בהם תוכן הצוואה שנוי במחלוקת, ליווי של עורך דין יכול לעזור לכם לשמור על זכויותיכם.

 

ספר ופטיש

אז מה היה לנו עד עכשיו?
עוד בנושא עורך דין משפחה
לחיצת ידיים בהסכם נישואין
מהו הסכם טרום נישואין?

העלייה החדה באחוזי הגירושין בישראל בעשרים השנים האחרונות גורמת לזוגות רבים לתכנן את העתיד ולהתכונן למקרה שבו היחסים יעלו

גבר מרושש
כמה עולה גישור גירושין?

אתם רוצים להיפרד? הבנתם לאחרונה שהזוגיות שבה אתם נמצאים היום לא תוכל ללוות אתכם לעוד שנים רבות? אם כך,

חתימה על הבית
הסכם ממון: כמה למה ואיך

הסכם ממון הוא הסכם אשר נחתם בין שני בני זוג, בכדי להבטיח חלוקה שוויוניות של הנכסים. המומחים של ארגון